Rozwód a separacja

Kiedy dochodzi do rozpadu życia w małżeństwie istnieją dwie metody postępowania. Małżonkowie mogą zdecydować się na rozwód lub separację.

Czym różni się rozwód od separacji?

Rozwód i separacja to dwa różne mechanizmy, które mają inne skutki. Przede wszystkim rozwód oznacza trwałe zakończenie małżeństwa. Po ogłoszeniu rozwodu, małżeństwo ustaje, a małżonkowie przestają nimi być.

Separację natomiast można rozumieć jako „zawieszenie małżeństwa”. Małżeństwo po separacji nie ustaje. W przeciwieństwie do rozwodu, separacja jest odwracalna, tzn. można się zdecydować na powrót do małżeństwa. Oznacza to, że instytucja separacji jest godna rozważenia w przypadku, kiedy istnieje prawdopodobieństwo wrócenia do siebie małżonków.

Separacja jest właściwym rozwiązaniem, jeśli chcemy „odpocząć” od małżeństwa i na spokojnie przeanalizować czy jego faktyczne zakończenie jest tym, co faktycznie chcemy osiągnąć.

Separacja i rozwód – na co należy uważać?

Wbrew dosyć częstej opinii, zarówno separacja jak i rozwód nie chronią małżonka przez odpowiedzialnością ani za drugą osobę, ani o dzieci.

W przypadku, kiedy sąd uzna to za właściwe, może np. nakazać płacenia alimentów drugiemu małżonkowi – przy czym w przypadku rozwodu taki obowiązek może utrzymywać się maksymalnie 5 lat, a przy separacji – bez takiego ograniczenia.

Kiedy zdecydować się na rozwód lub separację?

Zarówno rozwód jak i separacja są narzędziami, które mają zastosowanie w przypadku problemów małżeńskich. Ani rozwód ani separacja nie jest narzędziem prostszym, bardziej bezbolesnym czy zdecydowanie tańszym – są po prostu różnymi mechanizmami w zależności od tego czy strony widzą możliwość powrotu do siebie czy nie.

Zdecydowanie najlepiej jest zwrócić się o pomoc do Kancelarii Prawnej, która na podstawie analizy sytuacji będzie potrafiła wskazać lepsze rozwiązanie. Warto jest się zwrócić do dobrej kancelarii, np. w Katowicach można skorzystać z kancelarii rozwody Katowice, jako że rozpad małżeństwa jest zazwyczaj przeżyciem trudnym i wymaga właściwego podejścia. Oczywiście w przypadku chęci do przeprowadzenia separacja Katowice, dobra kancelaria prawna która prowadzi prawo rodzinne jest również wskazana.

Dobra kancelaria prawna niewątpliwie przyczyni się do zminimalizowania stresu oraz pozwoli wybrać najkorzystniejsze w danej sytuacji rozwiązanie.

3 thoughts on “Rozwód a separacja

  1. Ja mogę powiedzieć że to jest kwestia na tyle zawiła że warto jest skorzystać z porządnej kancelarii a nie samemu próbować coś wymyślić.

    1. Bo ty byś od razu chciał całą encyklopedię, a fakty są takie że tak czy inaczej potrzebujesz prawnika żeby rozwód ci poprowadził.

Możliwość komentowania jest wyłączona.